Stwórz swoje Eko miejsce do mieszkania

Ekologia jest niezmiennie ważna dla wielu osób. W swoim domu warto zastosować nowoczesne rozwiązania z tym związane, typu meble z recyklingu, ekologiczne kosmetyki, ekologiczne środki czystości… Opcji jest bardzo wiele i niosą one sporo korzyści.

Zmiana nawyków

Pierwszym krokiem do zastosowania ekologii w swoim domu jest zmiana nawyków. Warto stosować niektóre przedmioty kilka razy, chodzi tu głównie o opakowania szklane i słoiki. Te przedmioty mogą doskonale udekorować wnętrze i mają wiele zastosowań, na przykład można je wypełnić przyprawami, płatkami śniadaniowymi lub mąką. Ten pomysł znajduje coraz większą rzeszę zwolenników. Takie słoiki bowiem, przy odrobinie dodatków i ozdób, mogą się naprawdę ładnie prezentować na półce. Kolejnym dobrym nawykiem jest segregacja śmieci, której w zasadzie przestrzega coraz więcej osób. Warto zaopatrzyć się w kolorowe pojemniki na śmieci, do których osobno będziemy wrzucać szkło, plastik, czy papier. Wybór wśród takich pojemników jest szeroki, znaleźć można różne wielkości i kolory, więc dopasowanie ich do szafki w kuchni nie będzie stanowiło problemu. Zobacz także: Kupno nowego mieszkania od dewelopera

Filtry do wody

Pamiętajmy o tym, że plastikowe butelki rozkładają się setki lat. Warto zakupić odpowiednie filtry do wody, które są doskonałym zamiennikiem plastikowych butelek. Co ciekawe, coraz więcej osób przekonuje się do spożywania wody z kranu, co także stanowi część ekologii. Jeśli nie przekonuje nas taka opcja, oczywiście nie musimy z niej korzystać. Warto jednak zakupić filtr do wody lub kubek termiczny, który zastąpi szkodliwy dla środowiska plastik.

Zobacz także: Gdzie zamieszkać w Krakowie

Meble odnawiane

Ekologiczny dom lub mieszkanie wiąże się z zachowaniem zasad recyklingu – ponownym wykorzystywaniu zużytych materiałów. Bardzo modne stają się meble odnawialne, meble z palet, które można wykonać samemu przy odrobinie chęci i kreatywności. Coraz więcej osób korzysta z palet i tworzy piękne ławy, stoły, krzesła lub łóżka. To także ciekawy pomysł na aranżację wnętrza. Palety można zakupić za niewielką cenę lub znaleźć na wysypiskach. Kolejnym pomysłem jest także wymiana lub kupno od kogoś używanych mebli za grosze. Może się okazać, że odnowiony stolik lub szafa posłużą jeszcze przez wiele długich lat. Czasami nawet zwykłe pomalowanie mebli daje im nowe życie i stylowy wygląd.

Opakowania z materiałów recyklingowych

Jeśli jesteśmy zwolennikami metody DIY (Do – it – yourself – zrób to sam), warto pomyśleć o tworzeniu na własną rękę opakowań z gazet, abażurów z butelek lub łyżek, i tym podobnych rzeczy. Tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia – ze zużytych materiałów można zrobić istne cuda – miski, kosze, koszyczki, torby, torebki na prezenty… Ponadto jest przy tym sporo zabawy dla całej rodziny, a efekt może być zadowalający. Ze starych ciuchów także można wyczarować wiele nowości lub wykorzystać je w domu jako ścierki do kurzu.

Ekologiczny dom jest teraz na topie – każdy pragnie żyć w zgodzie z ekologią, szukając coraz nowszych rozwiązań. Zużyte rzeczy i przedmioty wcale nie muszą być stracone – można z nich wytworzyć inne ciekawe wyroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *