W jaki sposób prowadzić inwestycje deweloperskie?

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba przedsiębiorców planuje prowadzić różnego rodzaju inwestycje deweloperskie. Nie wszyscy jednak wiedzą jakie kwestie trzeba uwzględniać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Z jakimi problemami można się spotkać we wspomnianej branży?

Jak przygotować się do inwestycji deweloperskiej?

Konieczne jest posiadanie biznesplanu całego przedsięwzięcia jeszcze przed zakupem działki. Rekomendowane jest przedsiębiorcy zaplanowanie przykładowego scenariusza dotyczącego tego, co będzie planował wybudować. Warto również założyć zysk z inwestycji przed jej rozpoczęciem. Należy uwzględnić nie tylko i wyłącznie koszty zakupu działki, ale również budowy. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie skoncentrowanie się na realiach określonego rynku.

Przedsiębiorca w tego rodzaju inwestycjach nie może być zbyt dużym optymistą. Nie można oczywiście zapomnieć o tym, że decyzja o zakupie danej działki musi być poparta analizą ważnych formalnych dokumentów. Doskonałym przykładem mogą być mapki do celów informacyjnych, warunki gruntowe czy zapisy miejscowego planu zagospodarowania.

Sprawdź także: Zakup mieszkania od dewelopera

Jak zaplanować zabudowę deweloperską na działce?

Warto w pierwszej kolejności postarać się naszkicować na mapie danej działki planowaną budowę. Można w ten sposób zapoznać się z ewentualnymi ograniczeniami określonej działki, które będą warunkowane zapisami w planie zagospodarowania lub przepisach budowlanych. Rekomendowane jest bardzo rzetelne przepracowanie wspomnianego etapu. Bardzo często zdarza się bowiem, że działka, która na początku wydawała się świetnym miejscem na inwestycję jest w zakupie zupełnie nieopłacalna.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo często dobrym rozwiązaniem będzie zainteresowanie się działką, której nikt przez dłuższy czas nie chce kupić przez wygórowaną cenę. Może bowiem okazać się, że jest to najbardziej opłacalna działka w zakupie dla inwestycji deweloperskiej.

Świetnym rozwiązaniem będzie także zastosowanie zasady think outside the box. Warto bowiem wiedzieć, że rynek rządzi się swoimi prawami. Bardzo często potrzeby i wymagania klientów zdecydowanie wyprzedzają reguły, które funkcjonują w danym momencie na rynku. Konieczne jest działanie w taki sposób, by możliwe było wyciągnięcie maksymalnych możliwości z określonej działki. Warto położyć szczególny nacisk na zakup danej działki pod inwestycję deweloperską, a także optymalizację całego projektu budowlanego pod kątem danej inwestycji.

blok z balkonami

Jakie utrudnienia może napotkać deweloper?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że po zakupie działki można nie uzyskać stosunkowo szybko pozwolenia na budowę. Bardzo często sąsiedzi nie wyrażają zgody na budowę i piszą odwołania. Oznacza to oczywiście stracone miesiące, a także brak zwrotu zainwestowanych pieniędzy.

Osoba planująca inwestycje mieszkaniowe musi przygotowana na wspomnianą sytuację. Świetnym rozwiązaniem jest posiadanie alternatywnych inwestycji. Można wtedy pozwolić sobie na zamrożenie pierwszej części inwestycji bez większych konsekwencji dla kondycji finansowej.

Sprawdź także: Kawalerki w Krakowie

Jak prowadzić sprzedaż inwestycji deweloperskiej?

Należy mieć świadomość, że wysokość zysku dewelopera będzie warunkowana nie tylko i wyłącznie dobrym projektem, ale również sprzedażą. W sytuacji, gdy mieszkania nie będą się odpowiednio sprzedawały deweloper będzie musiał podjąć decyzję o obniżeniu ceny. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że czas, gdzie nie dochodzi do sprzedaży jest czasem straconym. Wspomniana sytuacja może nie tylko uniemożliwić rozpoczęcie deweloperowi kolejnych inwestycji, ale również znacznie ją utrudnić.

Warto zrobić praktycznie wszystko, by nie obniżać cen poniżej tych, które zostały wcześniej założone w określonym biznesplanie. Nie można również doprowadzić do zastojów w trakcie sprzedaży. Należy przede wszystkim oferować ceny rynkowe. Zdecydowanie największym błędem popełnianym przez deweloperów jest wystartowanie ze zbyt wysokimi cenami mieszkań. W pewnym momencie ludzie mogą zniechęcić się do inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *